Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Τοπικής Ιστορίας: “Περπατώ στην πόλη μου: η Λαμία στην Κατοχή”

Την Τρίτη, 24-10-2023, το σχολείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές/τριες, με θέμα: Περπατώ στην πόλη μου: η Λαμία στην Κατοχή” που σχεδιάσθηκε και υλοποιήθηκε από τα Γενικά Αρχεία του Κράτους – Τμήμα Γ.Α.Κ. Φθιώτιδας και τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λαμίας, στο πλαίσιο των δράσεων για τον εορτασμό της Απελευθέρωσης της πόλης της Λαμίας, σε συνεργασία με τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Φθιώτιδας, (διά της υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων).

Στόχος του προγράμματος ήταν να μάθουν οι μαθητές/τριες, μέσα από εποπτικό – αρχειακό υλικό και διαδραστικό παιχνίδι, πώς η Λαμία βίωσε την Ιταλική και Γερμανική Κατοχή, από την αρχή του πολέμου έως την απελευθέρωση της πόλης.