ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ….

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να βιώσουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί  του Γενικού Εσπερινού Λυκείου Λαμίας τη Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2022 περιδιαβαίνοντας τις πλατείες και τους δρόμους του ιστορικού κέντρου της πόλης μας.

Τον εσπερινό περίπατο με θέμα «Ελληνοϊταλικός Πόλεμος- Κατοχή- Αντίσταση- Απελευθέρωση» διοργάνωσε το τμήμα Γενικών Αρχείων του Κράτους-Τμήμα ΓΑΚ Φθιώτιδας με το Σωματείο «Φίλοι Μουσείου Εθνικής Αντίστασης και Σύγχρονης Ιστορίας Ρούμελης» σε συνεργασία με το Δήμο Λαμιέων και τη ΔΔΕ Φθιώτιδας.

Η υπεύθυνη κ. Σοφία Βακιρτζηδέλη ξενάγησε τους μαθητές σε σημαντικά μνημεία που στολίζουν την πόλη μας και τα οποία συνδέουν τη μνήμη μας με τα ιστορικά γεγονότα της πρόσφατης ιστορίας μας.

Οι μαθητές έδειξαν να απολαμβάνουν την ιστορική αφήγηση αφομοιώνοντας βιωματικά την ιστορική γνώση και εμπλουτίζοντας έτσι την ιστορική εμπειρία, πολύτιμο οδηγό στην πορεία μας προς το μέλλον.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βακιρτζηδέλη για την τόσο ενδιαφέρουσα ξενάγησή  της.

viber image 2022 10 26 21 27 33 021
viber image 2022 10 26 21 27 33 021 1